2006-05-11

Web 3.0

Microsoft ogłosił niezbyt hucznie, że z największej na świecie firmy software'owej zmienia się w największą firmę mediową z MSNem, portalem Live i adCenter. Właśnie przy okazji inauguracji adCenter, systemu sprzedaży reklam na stronach WWW (i pewnie nie tylko - patrz komunikatory).


Skoro sytuacja na świecie zdołała skłonić Microsoft do takich deklaracji, to znaczy, że zagrożenie dla nich jest naprawdę realne. Apache nie pozwala rozwinąć się IIS-owi, Firefox podkopuje Internet Explorera. M$ nie akceptuje sytuacji, w której nie ma powyżej 90% upatrzonego przez siebie segmentu ;-)


Ad rem. Open source (Apache, Firefox, trochę Linux) wypierają oprogramowanie sprzedawane, wykonywane za pieniądze pochodzące ze sprzedaży, czy innych profitów bezpośrednio pochodzących od stworzonego oprogramowania. Skoro tak, to oprogramowanie opłacane (zamknięte, proprietary) zaniknie. Zostanie (nie tak do końca, ale to jest kierunek) wyparte całkowicie przez Open Source. W takim razie z czego będą żyć programiści? Przecież stracą pracę. Opłacalna pozostanie wyłącznie usługa pomocy użytkownikowi w poprawnym skonfigurowaniu kompa i przeglądarki. Wszystko, co mamy w domu i w portfelu bierze się stąd, że zarabiamy pieniądze, ponieważ ktoś potrzebuje naszego towaru. Ponieważ zarobił gdzieś na nasz towar. Mam co jeść nie dlatego, że sobie wyprodukowałem, tylko dlatego, że mam na to pieniądze. Musze kupić, więc muszę najpierw zarobić. Więc muszę coś sprzedawać. A gdybym przestał kupować, świat by zbankrutował! (poza rolnikami :-)) W każdym momencie, w którym sam coś robię (rzecz, robotę, w szczególności software), unikając wizyty w sklepie - osłabiam kapitalizm.


Ale to jeszcze nie meritum sprawy. Otóż jak już we wszystkich sferach życia ludzie zabiorą się za "Open Cośtam" i wszystko bedzie za darmo, to co będzie reklamował adCenter?


Media - w tym kierunku idzie świat. Media to rozrywka. Ktoś kilka lat temu prognozował, że w 2030 zapotrzebowanie na informatyków zostanie pokonane przez zapotrzebowanie na speców od rozrywki. Chyba miał rację. Na tym będzie się opierał świat - na wypełnianiu czasu wolnego ludziom. W pracy będziesz pracował w warunkach coraz większej komputeryzacji, coraz bardziej ograniczony przez systemy komputerowe (wiadomo, że komputer bardziej przeszkadza, niż pomaga - vide kasa fiskalna, system rezerwacji miejsc itp.), a po pracy (za pomocą podobnie ograniczonych systemów) będziesz grał, oglądał, słuchał. Ogólnie nie zaprzątał sobie głowy przyziemnymi sprawami.


adCenter, medium, będzie reklamował... media :-)


___
Do usłyszenia w następnym odcinku.

PS
Pojawił się AjaxOS - bazując na Lindows wszystkie aplikacje ma na Webie. Taka przyszłość.

No comments: